Alkohole i drinki, kompendium wiedzy i przepisy na drinki - Open Bar

Pimm's

Trunek Pimm's
Pochodzenie Anglia
% 25%
Proces produkcji brak danych
Serwowanie z lemoniadą, zielonym ogórkiem, cytryną i pomarańczem
Oznakowanie etykiet No1, No2, No3, No4, No5, No6
Ciekawostki Drink Wimbledonu
Na skróty
Pimm's

Pimm's No 1, to likier na bazie ginu, cytryn i chininy z dodatkiem mieszanki ziół o zawartości alkoholu 25% ABV. Proporcje i dokładny skład znany jest prawdopodobnie tylko 6 osobom na świecie. Likier ma kolor mocno zaparzonej herbaty z dodatkiem czerwieni. Jest dobarwiany karmelem. Posiada delikatny posmak owoców cytrusowych i ziół. 

Historia i pochodzenie Pimm's

Około 1840 roku, James Pimm, właściciel baru z ostrygami w londyńskiej dzielnicy finansjery zaczął sprzedawać mieszankę ginu z tonikiem nazwaną Pimm’s No 1 Cup. Napój ten miał wspomagać trawienie. Podawano go w szklankach o objetości 1 pinty (0,57 litra).

W 1859 napój Pimma stał się tak popularny, że zaczęto go butelkować. Jedną butelkę sprzedawano po aż 3 szylingi. Pod koniec XIX wieku likier odniósł ogromny sukces wśród angielskiej śmietanki towarzyskiej. Po II wojnie światowej producenci Pimm’s rozwinęli się i włączyli do produkcji kilka rodzajów likieru Pimm’s nadając im numery od No 2 do No 6. Każda z wersji zawierała inną niż gin bazę alkoholową:
     - No 2 Whisky
     - No 3 Brandy
     - No 4 Rum
     - No 5 Żytnia whiskey
     - No 6 Wódka

Obecnie oprócz oryginalnego Pimm's No 1, produkowany jest jeszcze (w dużo mniejszej ilości) No 6 na bazie wódki.

Niestety w latach 70 XX zaprzestano produkcji numerów 2-5 z powodu niskiego popytu. Obecnie Pimm's sprzedawane jest także w wersji Winter Cup, która bazuje na Cup No3 i różnych aromatach owocowych. Pierwotnie Pimm’s był produkowany w Londynie, obecnie jego produkcja została przeniesiona do szkockiej Cameronbridge Distillery w Windygates w hrabstwie Fife.

Jak podawać Pimm's?

Tradycyjnie podaje się go z lemoniadą w czasie przyjęć w ogrodach oraz wydarzeń sportowych. Oprócz tego w pubach podawany jest także drink zwany Pimm's, który przygotowuje się umieszczając w szklance plasterek cytryny, pomarańczy i zielonego ogórka. Te trzy składniki zalewane są likierem i pozostawiane w celu „przegryzienia się”. Kiedy klient zamawia drinka, szklankę z likierem i owocami wypełnia się lodem i dopełnia lemoniadą.

Pimm's - Ciekawostki

Drink Wimbledonu

Pimm’s zyskał również sławę jako drink Wimbledonu. Podczas nocy poprzedzającej turniej w Wimbledonie sprzedawanych jest około 80 000 drinków Pimm’s No 1 Cup.

 

Powiązane tematy

Osoby, które przeczytały ten artykuł, przeczytały również:

 

Wybierz stronę