Alkohole i drinki, kompendium wiedzy i przepisy na drinki - Open Bar

Tia Maria - kawowy likier z Jamajki

Trunek Tia Maria
Pochodzenie Jamajka
% 24-32%
Proces produkcji spirytus z trzciny, jamajska kawa, przyprawy
Serwowanie w kawach, drinki, desery, bez dodatków
Oznakowanie etykiet brak
Na skróty
Tia Maria

Tia Maria jest likierem kawowym produkowanym na bazie jamajskiej kawy Blue Mountain, przypraw i spirytusu z trzciny cukrowej (nie rumu). Likier ma 26,5% alkoholu ABV. Jego producentem jest Pernod Ricard, olbrzymi amerykański koncern produkujący także Kahluę i Malibu.

Historia i pochodzenie likieru Tia Maria

Historia likieru Tia Maria ma ponad 300 lat. W połowie wojny kolonialnej na Jamajce, piękna hiszpańska arystokratka została zmuszona do opuszczenia swojego domu. Pośród chaosu związanego z ucieczką jej służąca miała czas jedynie na zebranie kilku drogocennych drobiazgów. Pośród nich znajdowała się receptura tradycyjnego likieru. W dowód wdzięczności arystokratka nazwała likier na cześć służącej – Tia Maria.

Komercyjna produkcja rozpoczęła się dopiero w latach 40tych XX wieku kiedy to Dr Kenneth Leigh Evans został poczęstowany likierem domowej roboty w domu przyjaciela. Trunek zachwycił go tak mocno, że uwierzył w jego komercyjne możliwości. Sprzedawany obecnie likier cały czas produkowany jest w oparciu o autentyczną recepturę.

Jak podawać likier Tia Maria?

Najczęściej likier ten podawany jest w kawach i drinkach, ale można serwować go także bez dodatków.

 

Powiązane tematy

Osoby, które przeczytały ten artykuł, przeczytały również:

 

Wybierz stronę