Alkohole i drinki, kompendium wiedzy i przepisy na drinki - Open Bar

Sake - historia, podawanie, producenci

>SAKE
Trunek Sake
Pochodzenie Japonia
% 14-16%
Proces produkcji fermentacja ryżu, w którym skrobia hydrolizowana jest przez enzymy z pleśni
Serwowanie schłodzone w odpowiednich kieliszkach
Najbardziej znane marki: Juyondai, Isojiman, Kubota, Koshi no Kanbai, Michizakari
Ciekawostki wódka, piwo czy wino?, drinki z sake?
Na skróty
Sake

Sake to napój alkoholowy (nie destylowany) zawierający od 14% do 16% alkoholu.

Pierwsze sake nazywano kuchikami, co można rozumieć jako sake przeżuwane w ustach. Było robione przez ludzi żujących ryż, kasztany, proso, żołędzie i wypluwających miksturę do kadzi. Amylazy zawarte w ślinie przeprowadzały hydrolizę skrobi. Ta słodka mikstura była następnie łączona ze świeżo ugotowanymi ziarnami i poddawana naturalnej fermentacji. Ta wczesna forma sake zawierała niewielką ilość alkoholu. Konsumowano ją jako owsiankę.

Istnieje około 1800 wytwórni sake w Japonii (tzw. kura) i corocznie ich ubywa. Można wyróżnić 1700 marek, ale większość wytwórni produkuje kilka stopni lub typów sake, które znacznie różnią się od siebie. Można więc powiedzieć, że istnieje 10000 różnych rodzajów sake.

Historia i pochodzenie sake

Szacuje się, że produkcja sake rozpoczęła się około III w p.n.e. Pierwsze zapiski na temat procedur i zwyczajów związanych z podawaniem sake pochodzą z 3 wieku n.e.

W 1944 roku, japońskie wytwórnie sake zezwoliły na dodatek cukru do zacieru, a także na dolew spirytusu do sake po fermentacji. Miało to uzupełnić niedobór sake spowodowany zmniejszeniem się ilości ryżu dostępnego do produkcji alkoholu w okresie wojny. W ten sposób, po ponad 2000 lat kultywowania tradycji wyrabiania sake w 100% z ryżu, produkcja podzieliła się na dwie frakcje: sake bez dolewu alkoholu, oraz sake alkoholizowane. Oba wspomniane rodzaje sake produkuje się współcześnie.

Czytaj dalej na następnej stronie

Wybierz stronę