Alkohole i drinki, kompendium wiedzy i przepisy na drinki - Open Bar

Cointreau - pomarańczowy likier

Trunek Cointreau
Pochodzenie Francja
% 40%
Proces produkcji alkohol, cukier i olejki eteryczne z pomaranczy
Serwowanie z lodem lub w drinkach (Cosmopolitan, Margarita)
Oznakowanie etykiet brak
Na skróty
Cointreau

Cointreau (czyt. kłantro) to bezbarwny likier o 40% zawartości alkoholu (ABV). Należy do likierów pomarańczowych typu Triple Sec. Charakteryzuje się łagodnym i czystym smakiem słodko-gorzkich skórek pomarańczowych.

Historia i pochodzenie Cointreau

W 1849 roku cukiernik Adolphe Cointreau i jego brat Edouard-Jean wybudowali destylarnie w Angers we Francji. Celem była produkcja alkoholu z lokalnych owoców. W roku 1875 Edouard Cointreau, syn Edouarda-Jeana przejął działającą destylarnię i stworzył likier Cointreau. O swoim likierze powiedział „Z pasją poszukiwałem kwintesencji smaku Cointreau; Chciałem połączyć krystaliczną przejrzystość z subtelnością aromatu słodkich i gorzkich skórek pomarańczowych”.
Kilka lat po pierwszym publicznym pokazie filmu braci Lumiere, Cointreau wymyślił film reklamowy wyprodukowany przez technika braci Lumiere. Jest on uważany za pierwszą reklamę na świecie.

Proces produkcji Cointreau

Proces produkcji jest pilnie strzeżoną tajemnicą rodzinną. Destylarnia Cointreau przyjmuje turystów, ale fotografia w wielu miejscach jest zabroniona. Wysuszone zielono-brązowe skórki gorzkich pomarańczy oraz pomarańczowo-czerwone skórki słodkich pomarańczy najpierw przechowywane są w specjalnych koszach, a następnie poddawane są maceracji i destylowane w ognisto-czerwonych miedzianych kadziach, aby wydobyć z nich każdą kroplę olejków eterycznych. Pozostałe składniki to spirytus z buraka, cukier i woda.

Jak podawać Cointreau?

Cointreau jest jednym z likierów, które można podawać jako aperitif, digestif a także w koktajlach. Może być jednym ze składników takich drinków jak: Cosmopolitan lub Margarita. Dla wielu jest zbyt mocny, aby sączyć go bez dodatków dlatego częściej serwuje się go z lodem lub wodą mineralną. Cointreau doskonale komponuje się z każdym sokiem, najlepiej świeżo wyciskanym. Sok z cytrusów niesamowicie wydobędzie pomarańczowy smak likieru.

 

Powiązane tematy

Osoby, które przeczytały ten artykuł, przeczytały również:

 

Wybierz stronę