Alkohole i drinki, kompendium wiedzy i przepisy na drinki - Open Bar

Wermut (Vermouth) - aromatyzowane wino wzmacniane

Trunek Wermut (Vermouth)
Pochodzenie Włochy, Francja
% 12-20%
Proces produkcji wino wzmacniane, aromatyzowane ziołami
Serwowanie białe (dry i extra dry oraz bianco), czerwone (rosso; słodkie)
Oznakowanie etykiet aperitif, drinki
Najbardziej znane marki: Martini, Cinzano, Noilly Prat, Dubonnet, Boissiere
Ciekawostki ?shaken not stirred?
Na skróty

„Szczęście to... odnaleźć dwie oliwki w swoim martini, kiedy jest się głodnym”
Johnny Carson, gospodarz amerykańskiego programu The Tonight Show

Historia i pochodzenie wermutu

Za pomysłodawcę dodawania ziół do wina uważa się pioniera starożytnej medycyny, Hipokratesa. W antycznej Grecji i Rzymie aromatyzowanie wina było praktyką dość powszechną, gdyż dzięki temu można było stosunkowo łatwo poprawić jakość średniej jakości wina, które w ówczesnych czasach nie było rzadkością. Poza tym, alkohol wymieszany z ziołami był uważany przez długi czas za napój leczniczy, a niekiedy stanowił substytut wody, niemieszczącej się w żadnej klasie czystości.

Wermut taki jakim go znamy dzisiaj narodził się w Turynie w drugiej połowie XVIII wieku, a jego twórcą był lokalny handlarz alkoholem Antonio Benedetto Castello. Wyprodukowaną przez siebie mieszankę nazwał wermutem, gdyż przypominała mu w smaku wina aromatyzowane piołunem (niem. Wermut; zioło znane głównie jako składnik absyntu). Popularność nowego trunku szybko rosła, zaczęto go produkować także poza Półwyspem Apenińskim i dziś jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych alkoholi na świecie.

Proces produkcji wermutu

Wino będące podstawą wermutu wytwarza się z rozmaitych szczepów winogron. Picpoul i Clairette służą do wytwarzania wermutów marki Noilly Prat, z kolei lokalnie uprawiane Trebbiano (okolice Turynu) i hiszpańskie Parellada używane są przez firmę Martini & Rossi. Wermut produkowany jest w podobny sposób jak inne wina wzmacniane – do białego lub czerwonego wina dodaje się w pewnym momencie destylat (tradycyjnie brandy), aby zatrzymać proces fermentacji i zachować część cukru gronowego, a tym samym i owocowe aromaty.

Kolejnym etapem jest dodanie do wina ziół i przypraw. Stosowane dodatki można podzielić na gorzkie (aloes, rabarbar, kora chinowa), aromatyczne (anyżek, gorzkie migdały, cynamon, kolendra, mięta, wanilia, rozmaryn) oraz aromatyczno-gorzkie (czarny bez, jałowiec, skórka pomarańczy, szafran, piołun). Następnie wino dojrzewa przez okres od trzech do sześciu miesięcy. Kolejny etap to obniżenie temperatury wina do 0°C, co sprawia, że wytrąca się osad, który należy usunąć, aby nie pojawił się z czasem w butelkach. Później wermut jest pasteryzowany, po czym trafia do butelek.

Czytaj dalej na następnej stronie

Wybierz stronę