Alkohole i drinki, kompendium wiedzy i przepisy na drinki - Open Bar

Sherry - hiszpańskie wino wzmacniane

Trunek Sherry (jerez, xeres)
Pochodzenie Hiszpania (Jerez)
% 15,5-22%
Proces produkcji wino wzmacniane, metoda solera
Serwowanie kieliszek typu copita; aperitif, wino deserowe
Oznakowanie etykiet fino, amontillado, oloroso, palo cortado, sherry cream
Najbardziej znane marki: Barbadillo, Gonzales Byass, Harveys
Ciekawostki admirał Drake
Na skróty

„Jeśli penicylina potrafi leczyć chorych, to hiszpańska sherry przywraca życie umarłym.”
Sir Alexander Fleming, bakteriolog brytyjski 

Historia i pochodzenie sherry

Sherry (zangielszczona nazwa miasta Jerez) to trunek, którego historia liczy sobie już 2000 lat. Kultura winiarska w regionie, z którego wywodzi się sherry zawdzięcza swój rozwój kolejnym podbojom, jakich był on świadkiem. Pionierami winiarstwa w Jerez byli Fenicjanie, po których pałeczkę przejęli ok. 200 roku p.n.e. Rzymianie, ci z kolei ustąpili pola Maurom, którzy dzięki zastosowaniu destylacji zaczęli z czasem wytwarzać brandy i wzmacniane wina.

Mimo że islam zakazuje konsumpcji alkoholu i jeden z kalifów planował nawet zniszczenie winnic, mieszkańcy Jerez przekonali go, iż jego armia nie będzie w stanie obejść się bez rodzynek, których dostarczały miejscowe winnice. Tym sposobem oszczędzono część upraw, jednak aż trzy stulecia musiały minąć nim ponownie zaczęły spełniać swą właściwą funkcję. Hiszpanie przejęli miasto w 1264 roku, przemianowali je z Sherish na Xeres (którego pisownia z czasem przybrała dzisiejszą formę Jerez) i szybko doprowadzili do odrodzenia się sztuki winiarskiej w regionie.

Pod koniec XVI wieku sherry uchodziła w Europie za najlepsze wino. Dzięki procesowi wzmacniania można ją było zabierać w dalekie podróże, aby towarzyszyła mieszkańcom Starego Kontynentu w podboju nowych lądów. Kiedy Ferdynand Magellan szykował się do opłynięcia świata, zatroszczył się jej zapas do tego stopnia, że rachunki za ów alkohol przekroczyły wydatki na broń. Do popularności sherry przyczynili się także Anglicy, którzy co prawda rozpędzili na cztery wiatry Wielką Armadę, ale jako naród przedsiębiorców docenili walory sherry i zatroszczyli się o jej produkcję i dystrybucję.

Pod koniec XIX wieku region Jerez musiał stawić czoło kolejnemu podbojowi, tym razem przez mszyce (plaga filoksery). Podobnie jak w innych regionach dotkniętych plagą, także w Jerez większość winnic uległa zniszczeniu. Część odmian została utracona na zawsze, ale za to zastąpiono je szczepami odpornymi na ataki szkodników. W 1933 roku na mocy hiszpańskiego prawa winnego ustanowiono pierwszą Denominación de Origen w kraju – „Jerez-Xérès-Sherry”.

Czytaj dalej na następnej stronie

Wybierz stronę