Alkohole i drinki, kompendium wiedzy i przepisy na drinki - Open Bar

Porto - wino portugalskie

Trunek Porto (ang. port)
Pochodzenie Portugalia (region Douro)
% 19-22% (czerwone), 16,5-20% (białe)
Proces produkcji wino wzmacniane
Serwowanie aperitif, wino deserowe, sery
Oznakowanie etykiet Ruby,Tawny, rocznikowe (Vintage), Late Bottled Vintage (LBV), Colheita, Crusted, Białe porto
Najbardziej znane marki: Cockburn?s, Taylor Fladgate & Yeatman, Offley Forrester
Ciekawostki biskup z Norwich
Na skróty

„Zwykłem uważać, że celem picia porto jest uzyskanie solidnego i długotrwałego kaca, tak aby następnego dnia pamiętać o tym, jak doniosłą okazję świętowało się poprzedniego wieczora.”
George Mikes, pisarz brytyjski, urodzony na Węgrzech 

Historia i pochodzenie porto

Nazwa wina pochodzi od miasta Porto, położonego u ujścia rzeki Douro. Historia i kariera porto, podobnie jak i kilku innych win wzmacnianych, wiąże się z upodobaniem Anglików do alkoholu i ich dominacją w handlu morskim. Pierwsze dane świadczące o eksporcie wina do Anglii pochodzą już z 1353 roku. Z upływem lat popularność porto na rynku angielskim wiązała się ściśle ze stanem stosunków angielsko-francuskich. W chwili ich pogorszenia dochodziło do utrudnień lub wręcz całkowitego ucięcia dostaw ulubionych przez mieszkańców Albionu win bordoskich, które siłą rzeczy, a raczej nałogu, musiały być czymś zastąpione.

Eksport wina z Douro rósł, a w celu ułatwienia jego transportu i ochrony przed zepsuciem, zaczęto dodawać do beczek odrobinę brandy. Tak narodziło się to słynne wino wzmacniane. W 1670 roku utworzono Warre, pierwszą angielską firmę zajmującą się produkcją porto. Anglicy całkowicie zdominowali wyrób i handel winem. W 1729 roku postanowili się zrzeszyć w Porto Factory House, dzięki czemu mogli łatwiej wymusić niskie ceny owoców na właścicielach winnic. Szukanie oszczędności zgubiło jednak przedsiębiorczych Anglików, kiedy w latach 30-tych XVIII wieku wyszło na jaw, że niektórzy producenci dodają do wina zwyczajny cukier, a kolor uzyskują dodając sok z czarnego bzu.

Skłoniło to portugalskiego ministra markiza de Pombal do utworzenia Old Wine Company, organizacji kontrolnej i sądu arbitrażowego w jednym. Następną decyzją Pombala było wytyczenie granic regionu Douro, w których można było wytwarzać porto, co nastąpiło w 1756 roku. Przy okazji wycięto wszystkie krzewy czarnego bzu. Tak narodziło się pierwsze w historii wino o kontrolowanej nazwie pochodzenia. Dziś nad jakością porto czuwa powołany w 1933 roku Instituto dos Vinhos do Douro e do Porto.

 
Proces produkcji porto

Winobranie w dolinie Douro rozpoczyna się we wrześniu i trwa około 5 tygodni. Tradycyjnie macerację przeprowadzano nogami robotników, którzy żwawo udeptywali owoce w lagares, czyli granitowych otwartych zbiornikach. Dziś postępuje się tak wyłącznie w przypadku najlepszych win. W ogromnej większości stosuje się techniki mechaniczne. Po odfermentowaniu około połowy cukru, wino jest alkoholizowane destylatem winnym o mocy 67-77%.

Następnie wino leżakuje w specjalnych zbiornikach zwanych quintas, a wiosną transportowane jest do leżącego u ujścia Douro miasta Vila Nova da Gaia (znajduje się ono naprzeciwko Porto). Tam przeprowadza się selekcję wina i podejmuje decyzję o sposobie jego starzenia. Wina jednorocznikowe dojrzewać będą głównie w butelkach, bez dostępu powietrza (tzw. portwajnizacja). Porto mieszane dojrzewa natomiast przede wszystkim w beczkach. W tym czasie można regulować jeszcze zawartość cukru i moc wina poprzez dodawanie geropiga (alkoholizowanego moszczu winnego) i destylatu winnego.

Czytaj dalej na następnej stronie

Wybierz stronę