Alkohole i drinki, kompendium wiedzy i przepisy na drinki - Open Bar

Piwo - historia, warzenie, podawanie

>PIWO
Na skróty
Piwo

Chmielowy napój to najpopularniejszy napój alkoholowy na świecie. Piwo powstaje w wyniku fermentacji brzeczki (czyli wodnego wyciągu ze słodu jęczmiennego) przy użyciu drożdży. Najczęściej źródłem skrobi w piwie jest jęczmień, ale używa się także pszenicy, kukurydzy i ryżu. Dwa ostatnie zwykle wykorzystywane są w mieszankach z jęczmieniem.

Historia i pochodzenie piwa

Piwo jest najstarszym napojem alkoholowym na świecie. Fermentacja cukru zachodzi spontanicznie, dlatego jest możliwe, że piwo zaczęto produkować równolegle w wielu kulturach, w różnych zakątkach świata. W Chinach produkowano piwo zwane „Kui” już 5000 lat temu. W Mezopotamii produkcja piwa opisana została na glinianej tabliczce z przed 4000 lat. Piwo znano też w Babilonie, a Hammurabi zawarł przepisy dotyczące tego trunku w swoim kodeksie. Egipcjanie, Grecy i Rzymianie również rozkoszowali się smakiem złotego napoju. Prawdziwa ekspansja piwa miała jednak miejsce dopiero po narodzinach Chrystusa. Warzeniem piwa trudniło się wielu mnichów. Tak jak w przypadku wielu alkoholi, to właśnie duchowni byli motorem rozwoju browarnictwa.

Obecnie piwo produkuje się na całym świecie i niemal każdy kraj ma swoje lokalne marki. Mimo to zdecydowaną światową kolebką piwowarstwa jest Europa środkowo-wschodnia. Czechy, Niemcy, Austria i Słowacja wiodą prym w światowej konsumpcji.

Czytaj dalej na następnej stronie

Wybierz stronę