'
Meski-sklep

Najczęściej oglądane

Absynt, absinthe - produkcja, jak pić, działanie

Trunek Absynt (Absinthe, Absinth)
Pochodzenie francuskojęzyczna część Szwajcarii
% 45-72%
Proces produkcji maceracja ziół alkoholem, destylacja, maceracja wtórna
Serwowanie w dużym kieliszku na nóżce
Oznakowanie etykiet Blanche, Verte, Absenta, Home-made absithe
Najbardziej znane marki: Lemercier, Versinthe, Francois Guy, Oxygenee, Pernod, Lasala, L?amesinthe, Trull Absinthum, Vision, Serpis
Ciekawostki zielona godzina, sławy piją absynt, zrób sobie absynt
Na skróty

Działanie absyntu.

„Forma upojenia alkoholowego, w której zachowuje się trzeźwość umysłu” – taki opis „upicia się” brzmi dość dziwnie biorąc pod uwagę, że dotyczy trunku zawierającego około 60% alkoholu.

Jego miłośnicy twierdzą, że absynt daje umysłowi zielone światło do bycia całkowicie wolnym, przynajmniej na chwilę. Pod wpływem absyntu rzekomo budzi się podświadomość – stąd poczucie rzeczywistości na dwóch różnych poziomach. W rezultacie nasze twórcze i poznawcze możliwości wznoszą się na wyżyny.

Wiele osób wierzy, że tujon (keton i terpen) zawarty w olejkach piołunu, wywołuje stany nadpobudliwości. Okazuje się jednak, że żaden rodzaj absyntu nie zawierał wystarczającej ilości tujonu aby powodować tak psychodeliczne efekty. Badając właściwości tujonu, amerykańscy naukowcy odtworzyli absynt z XIX-wiecznych przepisów. Nawet tamten absynt, którego tradycja sięga daleko poza obecne regulacje prawne dotyczące ilości wyciągu z piołunu nie miał wystarczającej ilości tujonu aby powodować halucynacje. Innymi słowy, śmierć od przedawkowania alkoholu wystąpiłaby na długo przed pojawieniem się efektów halucynogennych powodowanych tujonem.

Wygląda na to, że obecnie, nawet nauka jest bezradna jeśli chodzi o odpowiedź na pytanie jak działa absynt. To dobrze! Absynt pozostaje owiany mgłą mistycyzmu i tradycji.

Absynt - ciekawostki

Sławy piją absynt

Absynt upodobali sobie przede wszystkim artyści. Najbardziej znani z nich to malarze Vincent van Gogh i Paul Gaugin, poeci Paul Verlaine i Charles Baudelaire oraz wielu innych, którzy poza smakiem cenili sobie również „efekty uboczne” trunku.

Arthur Rimbaud, znany francuski poeta, stwierdził że „najciemniejszy las przeradza się w otwartą łąkę” po wypiciu kieliszka zielonego alkoholu. Ernest Hemingway nazwał absynt „ocieplającą umysł, zmieniającą myśli cieczą alchemiczną”. Wielu innych artystów i pisarzy regularnie czerpało inspirację w towarzystwie „Zielonej Wróżki”.

Jeden z francuskich lekarzy opisał w 1872 roku, skutki jakie wywołuje upojenie absyntem. Lekarz był szczególnie zaintrygowany zwiększoną percepcją czuciową. Oto jego sprawozdanie:
„Największe wrażenie zrobiło na mnie to, że doznania czuciowe są odbierane przez wszystkie zmysły jednocześnie. Wydawało mi się, że oddycham odgłosami i słyszę kolory, że zapachy wywołują uczucie lekkości lub ciężkości, a także szorstkości lub gładkości, tak jakbym dotykał je palcami.”

Zielona godzina

Do lat 70tych XIX wieku, szał absyntu rozpowszechnił się na wszystkich poziomach francuskiego społeczeństwa. Pił go prawie każdy. Dni zaczynały się od kieliszka absyntu i kończyły l’heure verte („zieloną godziną”) kiedy to kieliszek (lub więcej) był wypijany jako aperitif przed kolacją.

Zrób sobie absynt

W internecie można kupić zestawy do domowej produkcji absyntu, w skład których wchodzi mocny alkohol, ekstrakt i barwniki.
Pominięcie etapu destylacji sprawia jednak, że taki domowy absynt nie może równać się z tym destylowanym. Co ciekawe najpopularniejsza strona internetowa sprzedająca zestawy do produkcji absyntu, sprzedaj także nasiona maku morfinowego. Jeżeli chodzi o absynt, instrukcja obsługi takiego zestawu zaleca użycie mocnego alkoholu ze wskazaniem na Everclear. Jest to amerykański spirytus o zawartości alkoholu 94% ABV destylowany z... kukurydzy. Nie! To nie może być absynt.

Wybierz stronę

Content